سرقت رمز اپل آی دی کاربران سیستم عامل ios

0

امکان سرقت اطلاعات و گمراه کردن کاربران برای دریافت رمز اپل آی دی کاربران اپل

هر چند کمپانی اپل اعلام کرده که سیستم عامل ios مورد استفاده در دیوایس‌های هوشمند این شرکت، دارای امنیت بالاتری در مقایسه با سیستم عامل اندریود است، با این حال می‌توان بدافزارهایی را پیدا کرد که توان دزدیدن اطلاعات کاربران و به خصوص رمز اپل آی دی آنها را دارد.

این مساله که امکان گمراه کردن کاربران سیستم عامل ios وجود داشته و می‌توان رمز اپل آی دی آنها را بدست آورد، مساله پیچیده‌ای نیست. این امر همچنین این پتانسیل را برای هکرها ایجاد می‌کند که اطلاعات مفید دیگر کاربر را نیز بدست آورند. دلیل آسانی این کار، در دسترس قرار دادن پاپ‌آپ‌ها و پنجره‌های دیالوگ برای توسعه دهندگان نرم افزارها است.

البته این امر که کاربران سیستم عامل ios برای فعالیت‌های مختلف خود در این دیوایس‌ها، باید رمز اپل آی دی خود را وارد کنند، منجر به عادت کاربران به این عمل است. بنابر این هکرها دست و بال خود را برای دزدی اطلاعات کاربران باز می‌بینند. کاربران نیز علیرغم بروز اتفاقات این چنینی طی سالهای اخیر همچنان در وارد کردن رمز رعایت نمی‌کنند.

همانطور که مطرح شد، خود سیستم عامل ios، این امکان را به توسعه دهندگان نرم‌افزار می‌دهد که به هنگام نوشتن کد نرم‌افزاری با استفاده از دیالوگ باکس‌ها و یا پاپ‌آپ‌ها، از کاربران خود بخواهند که وارد اکانت itunes خود شوند و یا پرداخت خود را تایید کنند. راحتی در انجام این امر همچنین به هکرها اجازه تولید این صفحات قلابی را می‌دهد.

راهکار برای جلوگیری از سرقت اطلاعات در سیستم عامل ios

طراحی این صفحات قلابی طوری صورت می‌گیرد که حتی برای افراد با تجربه در این حوزه نیز سخت است که جعلی بودن یا نبودن صفحه را به محض دیدن آن بگویند. مساله آنجایی پیچیده می‌شود که کاربران تنها با وارد کردن رمز خود و بدون حتی تایید صفحه، اطلاعات را در اختیار هکر قرار می‌دهند.

گمراه کردن کاربران

یک راهکار برای جلوگیری از این دزدی اطلاعات، نگه‌داشتن دکمه هوم دیوایس است که در صورت ماندن صفحه پاپ آپ معلوم می‌شود که صفحه به احتمال بالا درست بوده و جعلی نیست. ولی در صورتی که صفحه حذف شود، جعلی بودن این صفحه برای وارد کردن رمز جعلی است.

منبع: Slash Gear

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

یک پاسخ قرار دهید